Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy

im. Marii Konopnickiej w Świnoujściu

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Ciekawe zajęcia

Drukuj PDF

 

Scenariusz zajęć otwartych
„NIE ZAMYKAJ OCZU NA PRZEMOC DOMOWĄ”

Termin realizacji: 20.05.2015 godz. 16.30- 18.00
Miejsce: aula w szkole
Cele zajęć:
1.    uporządkowanie posiadanej przez uczniów wiedzy dotyczącej przemocy
2.    poszerzenie wiedzy na temat różnych aspektów i przejawów przemocy w rodzinie (mającej miejsce w domu ze strony rodziców/opiekunów, rodzeństwa lub innych członków rodziny)
3.    rozwijanie umiejętności rozpoznawania zagrażających sytuacji
4.    rozwijanie umiejętności różnicowania zachowań świadczących o przemocy
5.    rozpoznawanie i nazywanie uczuć i emocji
6.    zrozumienie zniekształceń poznawczych ofiar przemocy – błędnych schematów myślowych /jestem gorszy, winny, zasłużyłem na to/
7.    kształtowanie postawy konieczności zgłaszania faktów przemocy w rodzinie /własnej, cudzej/
8.    zdobycie wiedzy na temat możliwości szukania pomocy i wsparcia /osoby, instytucje, organizacje/
9.    poznanie konsekwencji prawnych stosowania przemocy


Metody i formy pracy:
1.    „burza mózgów”
2.    mini-wykład
3.    praca w małych grupach
4.    praca w kręgu i rundki
5.    prezentacja fragmentów filmu Sławomira Fabickiego pt.”Męska sprawa”
6.    dobieranki tematyczne, uzupełnianki, tworzenie haseł i przekazów obrazkowo-słownych

Potrzebne materiały: nośnik z filmem pt. „Męska sprawa”, rozsypani tematyczne, plansze do prac w grupach, flipchart i markery, ulotki, wizytówki
Wymagany sprzęt: laptop, projektor, ekran
Uczestnicy zajęć:
Grupa ok.20 uczniów w wieku 12 - 16 lat

aby pobrać cały scenariusz w pliku PDF kliknij TUTAJ


Zajęcia otwarte Moje zdrowie mój skarb 7.12.2016

Zajęcia otwarte
7.12.2016 r. po południu odbyły się w grupach wychowawczych zajęcia otwarte z zakresu profilaktyki uzależnień ze szczególnym uwzględnieniem palenia papierosów pn. „MOJE ZDROWIE MÓJ SKARB”. Na zajęcia zaproszeni zostali nauczyciele i wychowawcy, rodzice, uczniowie z miasta oraz grupa podopiecznych Świetlicy Środowiskowej Caritas. Głównym celem zajęć było promowanie zdrowego stylu życia - uświadomienie uczniom ich odpowiedzialności za własne zdrowie, kształtowanie prawidłowych postaw, nawyków i zachowań zdrowotnych, uporządkowanie posiadanej wiedzy dotyczącej środków psychoaktywnych i uzależniających, w tym szczególnie papierosów. Zajęcia właściwe poprzedzone były zebraniem wypowiedzi młodzieży ze szkoły zawodowej i gimnazjum na pytanie "Jak rozumiesz sformułowanie MOJE ZDROWIE MÓJ SKARB?" oraz spotkaniem pedagoga z uczniami klasy I-II-III szkoły podstawowej, na którym dzieci swobodnie wypowiadały się na temat zdrowia i jego zagrożeń. Spisane wypowiedzi uczniów i nagranie ze spotkania z maluchami zaprezentowane były na zajęciach otwartych. Aktywna forma zajęć, angażowanie wychowanków do pracy indywidualnej i w grupach, możliwość wyboru zadań do wykonania, pomocna postawa starszych wobec młodszych zminimalizowały trudność, jaką niewątpliwie była rozpiętość wieku uczestników zajęć - od 8 do 19 lat.
pedagog


Scenariusz zajęć do pobrania TUTAJ

x

KIERMASZ KARTEK WIELKANOCNYCHW dniach 19.03.2018 - 23.03.2018 tradycyjnie odbył się w naszym Ośrodku kiermasz kartek wielkanocnych. Kiermasze świąteczne wpisane są już od kilku lat w kalendarium corocznych działań i wydarzeń.
Kartki zostały wykonane przez dzieci w grupach wychowawczych i klasach. Uczniowie wykorzystywali do pracy szablony i gotowe elementy wielkanocnych, wiosennych akcentów i symboli,  wcześniej przygotowanych przez wychowawców i nauczycieli. Pod bacznym okiem dorosłych tworzyli własne kompozycje.
Wykonano ponad sto kartek, których sprzedaż cieszyła się dużym zainteresowaniem. Pieniądze ze sprzedaży kartek będą przeznaczone na potrzeby dydaktyczne klas i grup wychowawczych.
EH

x

 

Znajdź na stronie

Obiekty, z których korzystamy

Statystyka

Odsłon : 234045

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 729 gości