Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy

im. Marii Konopnickiej w Świnoujściu

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Przedszkole - Aktualności

Kształcenie na odległość w przedszkolu

PRZEDSZKOLE

GRUPA 1

GRUPA 2

GRUPA 3

JĘZYK NIEMIECKI - ANNA CZYŻEWSKA

REWALIDACJA W PRZEDSZKOLU


REWALIDACJA - EWA MAYKO

LOGOPEDIA - BEATA LIPIŃSKA

INTEGRACJA SENSORYCZNA - KATARZYNA KĘDZIA-SUL

DOGOTERAPIA - KRYSTYNA MAKOWSKA

 

Dzień Dentysty

W dniu 05.03.2020 z okazji Dnia Dentysty przedszkolaki gościły w swoich progach pielęgniarkę dyplomowaną panią Barbarę Wójcik. Pani Basia bardzo ciekawie opowiadała dzieciom o tym: ile razy w ciągu dnia należy myć zęby, jak je prawidłowo szczotkować, jakie pożywienie jest zdrowe dla jamy ustnej oraz jak można sobie poradzić, jeśli nie mamy możliwości umycia zębów poza domem lub przedszkolem. Pani pielęgniarka rysowała również z dziećmi „wesołe ząbki”. Przeprowadziła także ciekawy Quiz „Co wiemy o higienie jamy ustnej”. Na koniec wspólnie obejrzeliśmy dwie bajki dydaktyczne: „Myszka w paski- Jak pielęgnować zęby?” i „Heconia- mycie zębów” a dzieci otrzymały w prezencie kolorowo ilustrowane „Dzienniczki Higieny”. Przedszkolaki obiecały, że codziennie będą dbać o zęby oraz by je wzmocnić będą podgryzać jabłka i słupki marchewki. Serdecznie dziękujemy pani pielęgniarce za ciekawe zajęcia profilaktyczne.

I. S.


 

Warsztaty kulinarne w restauracji „Między Ustami”

 

6 lutego nasze przedszkolne skrzaty na zaproszenie właścicieli restauracji Między Ustami, uczestniczyły w kulinarnych warsztatach, lepiąc pierogi. Idealnie wyrobione ciasto pozwalało maluchom na ciekawe doznania sensoryczne. Przepyszny farsz powędrował na krążki  ciasta, a malutkie paluszki sklejały brzegi przepysznych pierożków. Samodzielnie wykonane dzieła kulinarne  znikały z talerzy, nawet  przedszkolnych "niejadków". Na koniec warsztatów właścicielka restauracji podarowała dzieciom dodatkowe słodkości i z kolorowymi balonikami, zadowolone przedszkolaki, powróciły do przedszkola. Dostaliśmy już zaproszenie na następne spotkanie w tym samym miejscu. Zobaczcie jak było pysznie:-)


E. M.

 

 

 

 

Bal karnawałowy w przedszkolu

Dnia 5 lutego odbył się w naszym przedszkolu BAL KARNAWAŁOWY, który był utrzymany w konwencji morskiej. Tak więc w jednym miejscu spotkali się marynarze, piraci, morskie potwory, syrenki, a nawet morski pies i policjant.
Naszymi gośćmi były dzieci z przedszkola Fantazja z Warszowa. Były również mamy naszych podopiecznych.
Podczas balu było wiele atrakcji - LOTERIA FANTOWA, malowanie twarzy, zabawy muzyczno - ruchowe przeprowadzone przez panią Ewę, słodki poczęstunek oraz szalone tańce morskie połączone z wężami, oczywiście morskimi. Podczas całej imprezy pomagały nam dziewczęta ze Szkoły Morskiej w Świnoujściu w ramach wolontariatu.
To one m.in. przyozdabiały nasze twarze fantazyjnymi rysunkami. O słodki poczęstunek zadbała Pani Zosia, a stoły przygotowały panie: Kasia, Agnieszka i Ania. Wolontariatem opiekowała się pani Asia. Podczas zabawy odwiedziła nas Pani Dyrektor Bernardeta Kołdunek, która bawiła się razem z nami.
Dziękujemy koleżankom ze szkoły i internatu za możliwość skorzystania z dekoracji  sali.
Dziękujemy również przedszkolakom z Fantazji, z którymi przyszły zaprzyjaźnione z nami panie:  Marta i  Asia.

 

Zachowania społeczne w przedszkolu

30 stycznia w przedszkolu odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców pt. "Rola przedszkola w kształtowaniu postaw społeczno-moralnych dziecka na podstawie przykładów z pracy wychowawczo-dydaktycznej grup przedszkolnych. " Rodzice otrzymali wcześniej informacje o kształtowaniu się u dzieci umiejętności społecznych w formie ulotki, w której zwracałam uwagę na to, że dziecko przekraczając próg przedszkola zaspokaja potrzebę kontaktu z rówieśnikami, uczy się określonych form zachowania, a także przestrzega określonych zasad i reguł współpracy. W swojej prezentacji multimedialnej wybrałam siedem form zachowań społecznych sprzyjających kształtowaniu odpowiedniego zachowania i postaw dzieci. Prezentowane filmiki z zajęć obejmowały:
- samoobsługę
- przestrzeganie norm i zasad społecznych
- słuchanie i stosowanie się do poleceń nauczyciela
- funkcjonowanie w grupie rówieśniczej
- współdziałanie z rówieśnikami i utrzymywanie prawidłowych relacji
- umiejętność oczekiwania na swoją kolej w zabawie i zajęciach grupowych
- uczestniczenie w życiu społecznym środowiska lokalnego
Rodzice chętnie obejrzeli prezentowane materiały. Niektórzy byli nawet wzruszeni oglądając swoje pociechy w różnych sytuacjach społecznych, które często nie miałyby miejsca, gdyby ich dzieci nie stały się członkami swojej małej przedszkolnej społeczności. Zajęcia przygotowała Ewa Mayko.

 

Dzień babci i dziadka u seniorów ZNP

 

22 stycznia przedszkolaki odwiedziły Seniorów zrzeszających emerytowanych pracowników oświaty w Świnoujściu.
Okazja była przednia - toż to było święto Babci i Dziadka. Z tej okazji dzieci zaprezentowały się z okolicznościowym programem muzyczno-ruchowym, a że kalendarzowa zima za oknem - to występ był tematycznie związany z tą porą roku . Była poleczka dla babć i dziadków, w której Seniorzy brali czynny udział, były piosenki i orkiestrowe granie. Gorący aplauz z widowni zagrzewał malutkie serduszka do aktywności. Pięknie ubrani chłopcy z muchami pod brodą i dziewczynki w śnieżynkowych sukienkach dodatkowo podkreślały swoimi strojami tę uroczystą okazję. Na koniec występu przedszkolaczki ofiarowały gościom piękne czerwone róże. Seniorki także przygotowały się na tę okazję i dla każdego dziecka była miła niespodzianka - przytulanki i materiały do wykorzystania w pracy dydaktycznej w grupach. Było to kolejne spotkanie grup przedszkolnych w ramach realizowanej w tym roku szkolnym współpracy z Seniorami.


E. M.

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W PRZEDSZKOLU

 

 

21 stycznia w naszym przedszkolu odbyła się wyjątkowa uroczystość „Dzień Babci i Dziadka”. Przybyło na nią wielu gości: babcie, dziadkowie a nawet prababcie. Zgromadzeni na uroczystości mieli okazję posłuchać piosenek, gry na instrumentach perkusyjnych, uczestniczyć w kręgu tanecznym w zabawach muzyczno-ruchowych oraz zatańczyć walczyka ze swoimi wnukami i wnuczkami. Oczywiście nie zabrakło upominków, w tym roku były to piękne różyczki wykonane z bibuły. Po występach goście mogli się poczęstować kawą, herbatą, słodkościami oraz aromatycznymi pieczonymi jabłkami, przygotowanymi przez nasze kochane panie kucharki.
Tego dnia na twarzach gościły uśmiechy ,ale nie zabrakło też łez wzruszenia.  W przedszkolu zawsze powtarzamy, że Babcie i Dziadków bardzo kochamy.

 

I. S.

 

PRZEDSZKOLNY MARATON MIKOŁAJKOWYŚwiętowanie rozpoczęło się piątego grudnia w naszym przedszkolu. Podczas zajęć dzieci oglądały historię tradycji Mikołajkowej oraz rysowały worki na prezenty na tablicy multimedialnej. Brały udział w zabawach muzyczno – ruchowych, wykonały pracę plastyczną – rysowały cztery prezenty dla siostry i brata. Rozwiązywały zagadki dydaktyczne rozwijające kompetencje matematyczne. Na koniec zajęć dzieci dostały prezenty sponsorowane przez POCZTĘ POLSKĄ Rano, szóstego grudnia Mikołaj przybył osobiście do naszego przedszkola z workiem pełnym prezentów.
Około godziny 10.00 przedszkolaki wyruszyły do hotelu INTERFERIE, gdzie jako mali pomocnicy Mikołaja samodzielnie wykrajały i ozdabiały pierniki. Tam również nie zabrakło Mikołaja z workiem prezentów. Dziewiątego grudnia udaliśmy się do MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ na spektakl edukacyjny dla dzieci przygotowany przez aktorów TEATRU POLSKIEGO w Szczecinie pt.: „Idą Święta”. Było przezabawnie dla dzieci i dorosłych. Tam również nie zabrakło Mikołaja.

 

Przedszkolaki u Seniorów

 

27 listopada przedszkolaki odwiedziły Seniorów w ich siedzibie przy ul.Matejki. W tym roku szkolnym jest to założenie do pracy wychowawczej zainicjowane przez p.Izę. Był to pierwszy w obecnym roku etap tej współpracy. Jesienny temat prezentacji zabaw taneczno-muzyczno-ruchowych wprowadził radosny nastrój podczas spotkania z Seniorami.Wesołe piosenki i pląsy o wiewióreczce, misiach, jeżyku, kolorowych listkach i deszczyku  znalazły ogromne uznanie wśród gospodarzy. Były uśmiechy, łzy wzruszenia, a na koniec gromkie brawa.Wszyscy świetnie się bawili.
Już teraz przygotowywać się będziemy do następnego spotkania, gdzie zaprezentujemy nasz zimowy repertuar muzyczny.
Występ poprowadziła p. Ewa przy współudziale p.Izy, Kasi W. i Asi oraz  Agnieszki, natomiast obsługę techniczną sprzętu zapewniła nam p. Kasia S.

E. M.

 

Dzień Misia w przedszkolu

 


25 listopada w przedszkolu obchodziliśmy Dzień Misia. Poranek zaczął się niespodzianką. Maksiu, który pierwszy przyszedł do przedszkola, pomalował na szybach misie.Dzieci przypomniały sobie znane z bajek i przyrody niedźwiadki, aby potem wypełnić kontury tych sympatycznych maskotek różnym materiałem plastycznym. Baloniki i kolorowy papier posłużyły do wykonania uroczych  misiaczków, które wyeksponowane zostały w holu przedszkola.
Każdy je może teraz podziwiać na wystawie. Druga część zajęć odbyła się po obiedzie.  Przedszkolaki zamieniły się w tańczące misie z lasu. Była piosenka o kochaniu misia i ulubiony ,,Stary niedźwiedź''. Taniec  podpowiadał dzieciom, że miś pluszowy zawsze je wysłucha, więc trzeba misia w sobie rozkochać:-).
Do zobaczenia za rok na kolejnych misiowych zabawach.


E. M.

 

 

 

Sensoplastyka

21 listopada, we czwartek,  Zespół Samokształceniowy Przedszkola zorganizował zajęcia sensoplastyki, w których udział wzięła  jedna z mam. Inicjatorkami zajęć była pani Asia i pani Olga.
Sensoplastyka to metoda wspierania rozwoju dziecka poprzez działania z zakresu stymulacji sensorycznej w oparciu o edukację plastyczną.
Chciałyśmy same doświadczyć jak to jest, kiedy można puścić wodze fantazji i ugniatać różne masy, które tworzyłyśmy z naturalnych produktów. Ciekawie było podpatrywać, naśladować i współdziałać. Na koniec zajęć nasze wytwory posłużyły nam do wykonania ścieżki sensorycznej , co można zobaczyć na zdjęciach. Nie skłamiemy mówiąc, że  była to  dla nas świetna zabawa.


E.M.

 

U fotografa

 

W środę 6 listopada 2019 roku przedszkolaki z grupy I uczestniczyły w wycieczce do zakładu fotograficznego przy ulicy Armii Krajowej. Realizując zagadnienia edukacyjne przewidziane na ten dzień, mieliśmy możliwość  na własne oczy zobaczyć sprzęt, oświetlenie i warsztat pracy fotografa. Pani Fotograf pozwoliła chłopcom Maksiowi i Krystianowi zrobić sobie nawzajem zdjęcia aparatem cyfrowym. Wycieczka bardzo podobała się przedszkolakom.K.W.

 

Poranny krąg w przedszkolu "Jeżyk"

„Poranny krąg” to zajęcia, na które cyklicznie  uczęszczają dzieci z naszego przedszkola. Zajęcia odbywają się w zaprzyjaźnionym przedszkolu JEŻYK. Dzieci poddają się stymulacji polisensorycznej według pór roku.Obecnie doświadczamy jesieni.  Poznajemy świat przyrody jesienią – jej żywiołu ( powietrze), barwy (żółta), dźwięku (dzwony rurowe), zapachu (lawendy). Podczas zajęć, dzieci wielozmysłowo poznają świat, stymulują wszystkie zmysły, podnoszą własną aktywność.

Pani Gosia Ratowska z przedszkola JEŻYK najpierw zapaliła lampkę zapachową (lawendową). Obeszła z lampką siedzące w kręgu dzieci, zwróciła uwagę na płomień świecy. Wspólnie zaśpiewaliśmy POWITANKĘ „Witaj...” i jednocześnie pani Gosia masowała dłonie dzieci oliwką zapachową. Dzieci wspólnie opowiadały i wskazywały dary jesieni. Oczywiście nie zabrakło ruchu, tańca przy piosence pt. „Jesień, jesień, jesieniucha”. Przyszedł czas na żywioł:  nauczycielka posługując się suszarką do włosów imitowała podmuch wiatru. Podchodziła do każdego dziecka i dmuchała w jego kierunku. W dalszej części pani Gosia pokierowała podmuch powietrza na przygotowane kolorowe liście, które wirowały, kołysały i obracały się. Kolejnym żywiołem był dźwięk wydawany przez dzwony rurowe. Zaproszono chętne dzieci do gry na tym instrumencie. Za pomocą żółtej chusty, dzieci bawiły się w „A ku,ku”. Następnie przystąpiliśmy do stymulacji smaku – podano dzieciom miód. Nasza wspólna nauka poprzez zabawę i doświadczanie świata dobiegła końca, zaakcentowane to zostało poprzez zgaszenie lampki zapachowej.
Zajęcia prowadzone tą metodą dają uczestnikom wiele radości i zadowolenia z bycia zauważonym, zaakceptowanym i aktywnym w poznawaniu otaczającego nas świata.

Joanna Ulaczyk - Surowiec

 

Święto Odzyskania Niepodległości w przedszkolu

 

 

 

W piątek 8 listopada 2019 roku przedszkolaki wraz z całą społecznością Ośrodka wspólnie odśpiewały hymn Polski, dokładnie o godzinie 11.11. Chcąc uczcić zbliżające się święto Odzyskania przez Polskę Niepodległości uczestniczyliśmy w przedszkolu w zabawach muzyczno- ruchowych do piosenek o naszym kraju. Wypuściliśmy w niebo na dziedzińcu Ośrodka biało- czerwone baloniki wypełnione helem,
jako sygnał, że pamiętamy o tych, którzy walczyli o naszą wolność. Po obiedzie wyruszyliśmy z biało- czerwonymi chorągiewkami pod pomnik Bohaterom Walk o Niepodległość na Plac Wolności. Tam złożyliśmy biało- czerwone róże i zapaliliśmy znicze.

 

K. W.

 

Śniadanie Daje Moc

 

 

Śniadanie Daje Moc to program, którego założenia realizują dzieci z naszego przedszkola od początku roku szkolnego 2019/2020. Celem programu jest stałe zwiększanie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. Przy wsparciu wychowawców i ich pomocy, nasze dzieci przygotowały zdrowe i kolorowe kanapki oraz samodzielnie wykonały sok z warzyw i owoców. Kanapki z apetytem zjadły nawet nasze przedszkolne niejadki. Podczas przygotowań do wspólnego śniadania dzieci świetnie się bawiły pobudzając wszystkie zmysły, dając energię na radośnie spędzony dzień wśród przedszkolnych kolegów i koleżanek.
Dzieci zapoznały się z Piramidą Zdrowego Żywienia oraz rolą warzyw i witamin w codziennym jadłospisie.

W końcu nadszedł długo oczekiwany dzień – Ogólnopolski Dzień Śniadanie Daje Moc.
W sali pojawiły się dzieci z naszego przedszkola oraz zaprzyjaźnione przedszkolaki z przedszkola JEŻYK. Wszyscy przywitali się piosenką : „Witaj...”, następnie dzieci przygotowały taneczną sałatkę owocowo-warzywną do piosenki pt: „Witaminki”. Nasze przedszkolaki samodzielnie wykonały Piramidę Zdrowego Żywienia – dopasowując odpowiednie produkty spożywcze do określonego piętra piramidy. Wszyscy udaliśmy się do stołówki Ośrodka, gdzie uczestnicy programu ubrali czapki kucharskie. Pamiętając o higienie i bezpieczeństwie, nasze przedszkolaki i ich goście, pod kontrolą swoich nauczycieli, pomocy nauczycieli oraz p. Gabrieli Bulczak – Kulki, samodzielnie przygotowały swoje zdrowe śniadanie. Były to zdrowe, kolorowe i apetyczne kanapki oraz soki owocowe i warzywne.
Śniadanie było przepyszne, urozmaicone, niecodzienne. Zrobione własnoręcznie, smakowało wyjątkowo …mniaaam palce lizać! Po takim śniadaniu nie było mowy, by ktoś odszedł od stołu głodny. Dzieci nabrały dużo energii i mocy, aby sprostać przedszkolnym obowiązkom. Była to niezapomniana przygoda edukacyjna na temat zdrowego odżywiania.
Był to z pewnością udany dzień promujący zdrowie w naszym przedszkolu.
Dziękuję serdecznie za pomoc w organizacji przedsięwzięcia: Oldze Gołackiej, Ewie Mayko, Katarzynie Skierkowskiej - Staszczak, Gabrieli Bulczak – Kulce.


Joanna Ulaczyk - Surowiec

 

"Jesienne dynie"

Jesienne dynie zainspirowały 30.10. nauczycielki przedszkola do zorganizowania przedszkolakom i zaproszonym dzieciom z " Jeżyka" z ul. Basztowej kolorowych, wielozmysłowych zajęć integracyjnych. Były informacje o rodzajach dyni z wykorzystaniem tablicy multimedialnej,zmagania sportowe: slalom dyniami , zbijanie kręgli za pomocą dyni, zawody w  toczeniu dyń, liczenie, porównywanie i inne zagadki matematyczne.  Każdy przedszkolak malował dynię z masy solnej i tworzył przestrzenną dynię z rolki papieru toaletowego i pomarańczowej bibuły. Była jesienna piosenka z pokazywaniem, dużo śmiechu i zabawy.Na koniec dzieci pałaszowały samodzielnie polukrowane babeczki z ciasta dyniowego, które przygotowała klasa pani Gabrysi. Było dyniowo, pomarańczowo i wesoło.


E. M.

 

Szkoła pamięta

Przedszkolaki uczciły pamięć o zmarłych, uczestnicząc 25 października 2019 roku w uroczystościach pod Pomnikiem  Pamięci Sybiraków, gdzie wspólnie ze starszymi kolegami ze szkoły zapaliły znicze.
Tuż przed Świętem Zmarłych, w czwartek 31 października 2019 roku przedszkolaki z grupy I wyruszyły na Cmentarz Komunalny, gdzie na zapomnianych grobach zapaliły znicze, na dowód tego, że kultywujemy  tradycję, że pamiętamy o naszych przodkach, o tych co już odeszli.K.W.

 

Wycieczka przedszkolaków na Wyspę Skarbów w Karsiborzu

 

Wycieczka przedszkolaków na Wyspę Skarbów w Karsiborzu-  rozpoczęcie realizacji Ogólnopolskiego Programu ,,Kubusiowi Przyjaciele Natury"

W środę 2 października 2019 roku najodważniejsi z odważnych przedszkolaków wyruszyli na wyprawę na Wyspę Skarbów do Karsiborza. Wycieczka ta rozpoczyna realizację Ogólnopolskiego Programu ,, Kubusiowi  Przyjaciele Natury". Pomimo mżawki, która od rana siąpiła z nieba wyruszyliśmy dzielnie na Wyspę Skarbów. Dzielnie pokonaliśmy przeprawę promową. Potem była przejażdżka autobusem miejskim linii nr 5 i długi przemarsz do celu.
A tam niespodzianka, odwaga przedszkolaków została nagrodzona, wyszło piękne słoneczko. Pogoda poprawiła się.
Na Wyspie Skarbów czekała na nas pani Barbara i przygotowane przez nią liczne atrakcje:
- szukanie skarbów według wylosowanej mapy,
- pokonywanie torów przeszkód,
- rzuty do celu,
- oglądanie eksponatów w Skarbcu i słuchanie krótkiej historii ich pochodzenia i przeznaczenia,
- karmienie zwierząt: kozy i królików.
Na pamiątkę naszego pobytu na Wyspie Skarbów wpisaliśmy krótki wiesz- podziękowanie do pamiątkowej Księgi:
,, Byliśmy, skarb znaleźliśmy, przygodę przeżyliśmy,
miło spędziliśmy czas- pozdrawiamy Was
Przedszkolaki z przedszkola w SOSW w Świnoujściu"
Podczas drogi powrotnej mogliśmy podziwiać przyrodę i oznaki złotej polskiej jesieni.
Wycieczka była udana. Wszystkie  przedszkolaki całe i zdrowe z uśmiechem na twarzy wróciły do przedszkola  na obiad.

Katarzyna Warś

 
 

Bezpieczne przedszkole

W środę 25 września  w przedszkolu odbyły się zajęcia dotyczące bezpieczeństwa w ramach Ogólnopolskiego Programu Bezpieczne Przedszkole.
Tematem była bezpieczna droga do przedszkola, wdrażanie do bezpiecznego posługiwania się urządzeniami codziennego użytku, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w sytuacji bezpośredniego zagrożenia. W tym celu przypomniano dzieciom ważne telefony i trudne sytuacje, z którymi mogą się spotkać na co dzień. Wspólnie ze swoimi  paniami ubrane w odblaskowe kamizelki, jak przystało na bezpiecznego przedszkolaka, zatańczyły piosenkę "Przepisowy ruch drogowy dla dzieci". Na koniec zajęć  dzieci otrzymały karty pracy  i odblaskowe opaski na nadgarstki.


E.M.

 

Wrzesień z Aquafresh

 

 

Nasze przedszkole jak co roku we wrześniu rozpoczęło zajęcia z Programu Aquafresh „Akademia Uśmiechu”. Dzieci na zajęciach przypomniały sobie zasady: jak prawidłowo szczotkować zęby, ile razy i kiedy w ciągu dnia zęby należy myć i jakie rodzaje pożywienia są dla naszych zębów zdrowe, a jakie przyczyniają się do rozwoju bakterii nazębnych. Odważne przedszkolaki pozwoliły sobie również pofarbować jamę ustną dentystycznym płynem, żeby zobaczyć czy zęby zostały odpowiednio wyszczotkowane. Dzieci złożyły obietnicę, że będą dbać o zęby każdego dnia przez cały rok.


I.S

 

Nowy rok 2019/2020 w przedszkolu

 

Dzień Dziecka w przedszkolu- wizyta w McDonald's

W czwartek 6.06.2019 roku przedszkolaki świętowały niedawno zakończony Dzień Dziecka.
Zgodnie z życzeniem dzieci wybraliśmy się do McDonald's. Już sama przejażdżka autobusem
miejskim dla niektórych przedszkolaków była frajdą. W McDonald's zjedliśmy frytki i lody.
Otrzymaliśmy pamiątkowe maskotki. Pobawiliśmy się na zjeżdżalni i spacerkiem wróciliśmy
z uśmiechami na twarzy do przedszkola.

K. Warś

GALERIA ZDJĘĆ

 

ZAJĘCIA KULINARNE PRZEDSZKOLAKÓW

W środę 5 czerwca 2019 roku przedszkolaki przyjęły zaproszenie pani Gabrysi Bulczak- Kulki i klasy I Branżowej Szkoły I Stopnia do udziału w zajęciach kulinarnych, w pracowni kucharskiej. Było ciekawie, wesoło i smacznie...
Pierwsze zadanie jakie postawiono przed przedszkolakami to usmażenie własnoręcznie naleśnika / oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, przy asekuracji i udziale nauczyciela/.
Wykonania tego zadania podjął się Maksymilian i wykonał je profesjonalnie.
Kolejne zadanie dla wszystkich przedszkolaków polegało na rozsmarowaniu nadzienia na przygotowanych naleśnikach i zwinięciu ich w dowolnie wybrany sposób.
A potem nastąpiła chwila najprzyjemniejsza.... spożywanie przygotowanych naleśników. Mniam...
To nie koniec atrakcji....
Przedszkolaki z panią Gabrysią i kolegami z kl.I kucharskiej przygotowały ciasto na muffinki.
Każdy przedszkolak miał w tym swój udział. Jedni wsypywali mąkę, cukier, proszek do pieczenia, inni wlewali olej , jeszcze inni wbijali jajka. A następnie robot dokończył za nas pracę ucierając masę.
Kiedy była już gotowa każdy przedszkolak wlewał ją do swoich foremek.
Gdy wszystkie foremki zostały napełnione pani Gabrysia umieściła muffinki w nagrzanym piekarniku.
Z niecierpliwością i ciekawością oczekiwaliśmy co z tego wyniknie.
Po pewnym czasie pani wyjęła z piekarnika pachnące, jeszcze gorące muffinki .
Zabraliśmy je ze sobą do przedszkola, a potem do domu, żeby poczęstować naszych bliskich.
Dziękujemy pani Gabrysiu! To było bardzo ciekawe doświadczenie kulinarne.

Przedszkolaki

K. Warś

GALERIA ZDJĘĆ

 

Zajęcia czytelnicze w przedszkolu

Maj to miesiąc związany z książką i czytelnictwem. Jak co roku, przedszkolaki z naszego przedszkola, miały możliwość uczestniczenia w bloku zajęć tematycznych poświęconych tym zagadnieniom. 9 maja 2019 roku gościliśmy w przedszkolu mamę Mikołaja z gr.III, która przyniosła ze sobą książkę ,, Przygody kota Filemona" i przeczytała ją wszystkim przedszkolakom. Czytanie bajek przez rodziców bardzo spodobało się naszym dzieciom.
15 maja 2019 roku odwiedziliśmy w naszej bibliotece szkolnej panią Kasię, która opowiedziała nam o zbiorach bibliotecznych, o pracy bibliotekarza i pokazała zbiory książek dla dzieci.Każda grupa przedszkolna wypożyczyła książeczki do przeczytania w  przedszkolu.22 maja 2019 roku przedszkolaki wyruszyły do Biblioteki Miejskiej, gdzie panie bibliotekarki przygotowały dla naszych dzieci bardzo ciekawe zajęcia biblioteczne. Mieliśmy możliwość posłuchania ciekawych bajek i wierszy czytanych przez panie. Oglądaliśmy wybrane przez panie książeczki dla dzieci.
Kolorowaliśmy obrazki związane z biblioteką. Wspólnie z panią bibliotekarką przeczytaliśmy tekst wyrazowo- obrazkowy. Wszystkim zajęcie biblioteczne bardzo się podobały.Książka i jej czytanie towarzyszą przedszkolakom nie tylko w miesiącu maju, ale przez cały rok. Książki są naszymi przyjaciółmi zawsze.

K. Warś

GALERIA ZDJĘĆ

 

Wycieczka do straży pożarnej

16 maja wszystkie grupy przedszkolne  i klasa p.Zosi i p. Grażynki uczestniczyły w wycieczce do jednostki straży pożarnej na Warszowie.
To interesujące spotkanie ze strażakami odbyło się w ramach ogólnopolskiego programu realizowanego w przedszkolu Bezpieczne Przedszkole.
Przybyliśmy na miejsce autobusem. Tam czekały na dzieci nie lada atrakcje.Był pokaz sprzętu do gaszenia pożarów,pojazdy strażackie, pokaz
zjeżdżania strażaków po rurze i próby używania armatki wodnej przez dzieci. Wszyscy chętni mogli  ubrać strażacki hełm i poczuć się jak prawdziwy strażak!
Było wykazywanie się wiedzą  o bezpiecznym zachowaniu i postępowaniu na wypadek pożaru.Dzieci wiedziały jakie są numery alarmowe do straży pożarnej.
Robiliśmy pamiątkowe zdjęcia,a na koniec wycieczki strażacy otrzymali pracę plastyczną wykonaną specjalnie na tę okazję przez dzieci. Podziękowaliśmy  za te wszystkie atrakcje także  ogromną torbą cukierków na osłodę trudnego i odpowiedzialnego zawodu strażaka.
Strażacy zaprosili nas znowu za rok !
E.M.

GALERIA ZDJĘĆ

 

Z wizytą w pizzerii

W piątek 15 lutego 2019 roku przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach kulinarnych w pizzerni Da Grassoz okazji niedawno minionego Światowego Dnia Pizzy. Dzięki gościnności i życzliwości właścicieli pizzerni Da Grasso i jej pracowników, dzieci miały możliwość samodzielnego przygotowania pizzy oraz degustowania po uprzednim upieczeniu jej przez pracowników pizzerni. W trakcie przygotowania własnej pizzy dzieci bawiły się doskonale i z wielkim zaangażowaniem podeszły do tego zadania. Zadowoleni, z mnóstwem wrażeń i z pełnymi brzuchami wróciliśmy do przedszkola.
Dziękujemy pizzerni Da Grasso za przyjęcie i fantastyczną zabawę.

Katarzyna Warś

Dyrekcja, grono pedagogiczne, przedszkolaki i rodzice z Przedszkola
w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Świnoujściu BARDZO DZIĘKUJĄ   
właścicielom i pracownikom Pizzerni Da Grassso w Świnoujściu za miłe przyjęcie,
gościnę, możliwość własnoręcznego przygotowania pizzy przez dzieci i sponsorowanie poczęstunku dla przedszkolaków. Dzięki  WIELKIEMU SERCU, które nam PAŃSTWO okazaliście, nasi najmłodsi podopieczni mogli odbyć ciekawe warszaty kulinarne.

DZIĘKUJEMY !!!!!

GALERIA ZDJĘĆ

 

Bal karnawałowy w przedszkolu

24 stycznia odbył się w naszym przedszkolu „Zimowy Bal Karnawałowy”. Do pięknie udekorowanej stołówki przybyło aż czterech policjantów, strażak, kierowca rajdowy, japoński wojownik  ninja, żółw Turtles, rycerz oraz wróżka i księżniczka jednorożców. Bal rozpoczął się od słów: „Jest karnawał, w karnawale urządzamy huczne bale, tak więc koleżanko i kolego baw się na całego”. I tak też było- tańce, tańce i tańce oraz zabawy muzyczno-ruchowe. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. Na koniec każdy przedszkolak miał zrobione zdjęcie w pomysłowej fotobudce. Mamy nadzieję, że za rok dopiszą nam tak samo wyśmienite humory i ochota na pląsy.
I.S

 

Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu

21 stycznia w naszym przedszkolu odbyła się wyjątkowa uroczystość- „Dzień Babci i Dziadka”.
Przybyło do nas naprawdę wielu gości. Babcie i Dziadkowie mieli okazję posłuchać wierszy i piosenek oraz gry na instrumentach perkusyjnych, a także zatańczyć ze swoimi wnukami zgrabnego walczyka. Oczywiście nie zabrakło upominków przygotowanych przez wnuczęta. Po występach wszyscy zasiedli do odświętnie nakrytych stołów, gdzie królowały słodkości przygotowane przez rodziców. Tego dnia były uśmiechy i radości, a także łzy wzruszenia -bo zawsze powtarzamy, że swoich dziadków bardzo kochamy.     I.S

 

Muzyczne Spotkanie Opłatkowe

SPOTKANIE OPŁATKOWE W PRZEDSZKOLU

17 grudnia 2018 r. odbyło się „Muzyczne Spotkanie Opłatkowe” w naszym przedszkolu.
Dzieci wraz ze swoimi paniami przedstawiły zimowo- świąteczny występ artystyczny.
Nie zabrakło piosenek o Mikołaju, zimie, bałwankach i śnieżynkach. Przedszkolaki zagrały również kolędę ”Lulajże Jezuniu” na dzwoneczkach i trójkątach. Rodzice, którzy licznie przybyli na tą uroczystość przygotowali wiele słodkości, były: makowce, serniki, makówki, kolorowe galaretki. Naszym gościem  był oczywiście Święty Mikołaj, który rozdał dzieciom łakocie. Życzenia złożyła pani dyrektor Krystyna Makowska. Było to ciepłe i niezwykle urocze spotkanie.     I.S

 

Mikołajki jeszcze

7 grudnia  w naszym przedszkolu odbyły się Mikołajki. Dzieci, w  oczekiwaniu na Świętego Mikołaja spędziły miło czas na wspólnej zabawie i wykonywaniu mikołajkowych zadań, m.in.: szukanie czerwonych kopert, układanie puzzli, rzucanie śneżkami do celu, ubieranie chonki.Nie zabrakło też wspólnych zabaw przy muzyce. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem zaprezentowały Śwętemu Mikołajowi piosenki i wiersze, których uczyły się przez ostatnie dni. Wszystkie dzieci były uradowane, gdyż otrzymały od Mikołaja prezenty, za które jeszcze raz bardzo dziękują. Spotkanie z Mikołajem zakończyło się wspólnym poczęstunkiem. Serdeczne podziękowania dla wszystkich Pań z przedszkola za pomoc i wsparcie w przygotowaniu tego spotkania, a także Świętemu  Mikołajowi wraz ze Śnieżynkami i Reniferem za przybycie i uszczęśliwienie przedszkolaków, a przede wszystkim  dzieciom za to, że były : )
Małgorzata WarlińskaGALERIA ZDJĘĆ

 

WPŁYW RUCHU I DIETY NA ROZWÓJ DZIECKA

Dnia 28 listopada 2018 roku w naszym przedszkolu odbyła się impreza pod hasłem ,,Wpływ ruchu i diety na rozwój dziecka''.
Spotkanie przeznaczone było  głównie dla rodziców dzieci przedszkolnych, ale nie tylko. Panie Joanna Piotrowska - fizjoterapeuta oraz Olga Gołacka, przedstawiły prezentację o wpływie ruchu na rozwój dziecka, a  pani Joanna Ulaczyk-Surowiec prezentację o znaczeniu hipoterapii w rozwoju ruchowym dziecka.
Następnym punktem spotkania był wykład pani dietetyk Joanny Wojtyłko na temat diety i pułapek dietetycznych, w które wpadają nasze dzieci.
W trakcie spotkania można było zadawać pytania dotyczące zarówno rozwoju fizycznego, jak i zdrowego odżywiania. Rodzice będący na spotkaniu byli zainteresowani prezentowaną  tematyką  i bardzo zadowoleni z jego formuły.
Grupa średniaków ze swoimi paniami: Ewą, Olgą i Kasią,  przygotowała soki warzywne i owocowe oraz zdrowe przekąski do degustacji.
W czasie, gdy opiekunowie uczestniczyli w  spotkaniu, dzieci miały zorganizowane zajęcia ruchowe oraz plastyczne pod opieką pań: Izy, Kasi i Kasi.

 

Dzień pluszowego misia w przedszkolu

Dzień Pluszowego Misia W Przedszkolu
26 listopada z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia kulinarne pt „Przygotowujemy smakołyki na misiowe przyjęcie”. Do współpracy zaprosiliśmy klasę ZET”A”SP. Dzieci wraz ze swoimi paniami przygotowały smakowite przekąski- były misiowe kanapki z nutellą, krakersowe kąski z żółtym serem w kształcie misiów, kruche ciasteczka o fantazyjnych formach i bajeczne jeżyki z sałatki jarzynowej. Przedszkolaki i goście zasiedli wspólnie do bogato zastawionych stołów i próbowali wszystkich pyszności. Po biesiadzie grupa bawiła się przy misiowych piosenkach. Nie zabrakło dyplomów i łakoci na pożegnanie. Myślę, że Pluszowy Miś chciałby mieć codziennie takie wspaniałe przyjęcia.  I.S

 

Przedszkolak i- 100 lecie Odzyskania Niepodległości

W piątek 9 listopada 2018 roku przedszkolaki
z Przedszkola w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym uczciły setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
O godzinie 11.11 wraz ze wszystkimi wychowankami  i pracownikami Ośrodka
odśpiewaliśmy hymn Polski i uczestniczyliśmy w krótkim apelu.
Po nim,  wszystkie przedszkolaki z uśmiechem na twarzy
i biało-czerwonymi chorągiewkami  w rękach, przemaszerowały radośnie
na Plac Wolności, a następnie na Plac Słowiański pod pomnik Bohaterom Walki
o Niepodległość Rzeczypospolitej. Tam, z  białych i czerwonych zniczy,  ułożyliśmy kształt serca
i na dowód naszej wdzięczności bohaterom, zapaliliśmy je.
Pod pomnikiem wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia.
Najmłodsi wychowankowie Ośrodka z pewnością zapamiętają wspólne świętowanie
odzyskania Niepodległości przez nasz kraj  i w przyszłości chętnie będą  obchodzić kolejne rocznice.

K.Warś

GALERIA ZDJĘĆ

 

KOCHAM CIĘ POLSKO

W środę 31 pażdziernika 2018 roku odbył się turniej ,, Kocham Cię Polsko" , którego organizatorem było Przedszkole w SOSW, a uczestnikami dzieci z przedszkoli specjalnych i przedszkoli z oddziałami integracyjnymi z terenu naszego miasta.  
W turnieju uczestniczyły przedszkolaki :
- z Miejskiego Przedszkola nr 5 ,, Bajka"
- z  Miejskiego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi nr 11 ,, Tęcza"
- oraz z Przedszkola w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym.
Na  wesoło , radośnie, chcieliśmy uczcić setną  rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości i utrwalić w pamięci najmłodszych to ważne wydarzenie.
Uczestnicy spotkania przynieśli ze sobą  własnoręcznie wykonane obrazki, pokazujące z czym kojarzy się każdemu dziecku słowo ojczyzna. Tymi ilustracjami ozdobiliśmy salę.
Przedszkolaki obejrzały krótką prezentację ,, Polskie Symbole Narodowe", utrwalającą informacje o fladze, godle i hymnie narodowym Polski.  Następnie przystąpiliśmy do rozmaitych zadań przygotowanych dla najmłodszych przez organizatorów:
- wykonania drużynowo pracy plastycznej - wyklejanie w ramach konturów Polski, barw narodowych, białymi i czerwonymi serduszkami;
- udzielania odpowiedzi na pytania związane z Polską, które każda drużyna losowała przy pomocy barwnego koła;
- wyboru spośród wielu ilustracji tylko tych , które dotyczą Polski / flaga, godło, kontury Polski/
- układanie z puzzli obrazu Polski na mapie, według wzoru.
Dodatkowo każda z drużyn przygotowała wiersz,  piosenkę albo taniec związany z naszą ojczyzną i zaprezentowała podczas turnieju. Za wykonane zadania  drużyna otrzymywała chorągiewki biało- czerwone, które zostały zabrane przez dzieci do przedszkoli po zakończeniu turnieju.
Pomiędzy wykonywanymi zadaniami uczestnicy mieli również możliwość wspólnej zabawy, np.:
- z chorągiewkami biało- czerwonymi przy piosence ,, Jesteśmy Polką i Polakiem"
- z biało- czerwonymi balonikami przy piosenkach ,, Bawmy się..." i ,, Polsko śpiewam dla Ciebie".
Po wykonaniu wszystkich zadań i wspólnej zabawie nadszedł czas na podsumowanie turnieju i wręczenie dyplomów oraz nagród przez panią Dyrektor SOSW Bernardetę Kołdunek.
Na zakończenie wspólnego spotkania wszyscy przemaszerowaliśmy na dziedziniec Ośrodka, skąd wypuściliśmy w niebo biało- czerwone baloniki.

GALERIA ZDJĘĆ

 

Przedszkolaki w kinie

W poniedziałek 11 czerwca 2018 roku dzieci z naszego Ośrodka,
w tym również przedszkolaki, zostały zaproszone z okazji Dnia Dziecka do kina w Świnoujściu Cinema 3 D, na bajkę: ,,Futrzaki ruszają na ratunek".
Dla niektórych przedszkolaków była to pierwsza w życiu wizyta w kinie.
Wszyscy zachowywali się wzorowo. Film animowany podobał się najmłodszym widzom.
Dziękujemy !
K. Warś

 

Przejażdżka fordem retro

We wtorek 5 czerwca 2018 roku przedszkolaki z okazji Dnia Dziecka uczestniczyły w przejażdżce fordem retro po ulicach naszego miasta. Nasza Marcelinka stwierdziła, że to nie jest samochód a czerwona kareta dla księżniczki, koledzy zaś to jej rycerze. W takiej bajkowej atmosferze minęła nam ta przejażdżka. Rozpoznawaliśmy, nazywaliśmy i podziwialiśmy różne rejony naszego miasta. Machaliśmy do przechodniów i przejeżdżających obok nas turystów, którzy równie życzliwie do nas machali. Wszystkim przedszkolakom ta przejażdżka bardzo się podobała i sprawiła wiele radości. Po zakończonej  podróży i podziękowaniach dla pana kierowcy udaliśmy się do kawiarni na obiecane lody, gdzie w ogródku kawiarnianym z apetytem je zjedliśmy.
Katarzyna Warś

 

Na święta musi być pięknie…

We wtorek, 5 grudnia nasze przedszkolaki i klasa III odwiedziły swoich starszych kolegów w Centrum Bibliotecznym Liceum Ogólnokształcącego. Panie Edytka i Asia przygotowały dla nas różne niespodzianki, którymi się zajmowaliśmy w murach pięknej i olbrzymiej szkoły. Z rozłożonych na stole elementów dekoracyjnych robiliśmy wspólnie piękne kartki bożonarodzeniowe, białe bałwanki (w tajemnicy powiem, że zużyliśmy na nie 2 pary skarpet i 2 kilo ryżu), piękne choinki z tekturki i orzechowe prezenty. Pan dyrektor przyszedł sprawdzić, jak sobie radzimy i zaprosił nas już na następne spotkania. Bardzo cieszymy się, że mamy takich dorosłych kolegów i koleżanki!!! A.M.


 

Cuda na kiju 2

W poniedziałek 4 grudnia 2017 roku zostaliśmy zaproszeni z okazji zbliżających się mikołajek do sali zabaw CUDA NA KIJU. Bardzo miło przyjęła nas właścicielka tego miejsca pani Hanna Mazowiecka.
Przedszkolaki i dzieci z klasy II oraz III szkoły podstawowej fantastycznie spędziły dwie godziny bawiąc się doskonale.Radości nie było końca.
Jeszcze raz bardzo dziękujemy właścicielom tego wspaniałego miejsca za umożliwienie nam
zabawy w sali CUDA NA KIJU oraz za tak życzliwe przyjęcie.
Katarzyna Warś

 

Dzień Misia

W tym roku Światowy Dzień Pluszowego Misia, najhuczniej w naszym Ośrodku, obchodziły przedszkolaki i dzieci młodsze. Jak co roku, najlepiej przygotowane, z utęsknieniem czekały na misiowe święto i wizytę samorządowych misiów: Patryka, Łukasza i Adasia. Tym razem odwiedziła nas również miś - dziewczynka: Patrycja. Pluszowe misie częstowały słodkimi, własnymi podobiznami oraz dekorowały orderem kolorowego misia. Okazało się  również, że misie znalazły wielu dorosłych wielbicieli pluszaków! Już nie tylko panie nauczycielki są MISIOLUBNE; w gronie sympatyków są także panie z księgowości, wychowawczynie, panie z kuchni i pan konserwator. Jest nawet jeden łoś!
G.B-K

 

WYCIECZKA DO LASU

We wtorek 17 października 2017 roku przedszkolaki z naszej placówki rozpoczęły realizację
ogólnopolskiego programu ,,Kubusiowi przyjaciele natury". Wybraliśmy się tego dnia do lasu, aby podziwiać przyrodę jesienią i poznać ciekawostki z życia lasu o tej porze roku. Na leśnej polanie spotkaliśmy się z panem leśniczym Emiliuszem Czerwińskim, który opowiedział nam o lesie.
Pan leśniczy przygotował dla nas ognisko, przy którym mogliśmy upiec kiełbaski przyniesione z przedszkola.
Kiełbaski pieczone nad dymem z palącego się leśnego drzewa i spożywane na świeżym powietrzu wyjątkowo wszystkim smakowały.
Chwilę pobawiliśmy się na leśnej polanie i udaliśmy się do nieopodal położonego paśnika dla zwierząt, gdzie zostawiliśmy przyniesione ze sobą jabłka. To miejsce z paśnikiem jest nam dobrze znane, bo zimą byliśmy tu i przynieśliśmy dla głodnych zwierząt leśnych pożywienie: warzywa i owoce.
Po chwili rozmowy pożegnaliśmy pana leśniczego, podziękowaliśmy za gościnę i wręczyliśmy własnoręcznie wykonaną pracę plastyczną jako pamiątkę naszego spotkania. Wyruszyliśmy następnie w drogę powrotną do przedszkola.
Krótki spacer po lesie, jazda autobusem miejskim, przemarsz do przedszkola i już byliśmy na miejscu w swoich grupach, gdzie czekał na nas obiadek.
Dziękujemy Nadleśnictwu Międzyzdroje  za umożliwienie nam pobytu w lesie Leśnictwa Świnoujście i za otrzymane gadżety odblaskowe.
Katarzyna Warś

GALERIA ZDJĘĆ

 

Akademia Aquafresh

Nasze przedszkole po raz kolejny bierze udział w Ogólnopolskim Programie Edukacji Zdrowotnej "Akademia Aquafresh". Przedszkolaki 28.09.2017 poznawały zasady prawidłowego mycia ząbków podczas zajęć wstępnych pt." Zdrowy uśmiech". Po zajęciach dzieci obiecały, że będą dbać o ząbki każdego dnia.
I.S

 Znajdź na stronie

Obiekty, z których korzystamy

Statystyka

Odsłon : 264679

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości